Teatr Klancyk

KLANCYK


Klancyk jest warszawskim teatrem improwizowanym. Forma ta (występująca również pod nazwą impro/improv) pozwala aktorom na pełną swobodę i spontaniczność, bez ograniczeń scenariusza. Aktorzy  Klancyka kontynuują tradycję szkoły Violi Spolin i Keitha Johnstone'a i popularyzują improwizowaną formę teatru w polskich przestrzeniach i rodzimym kontekście kulturowym.
Grupę tworzą byli studenci wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej:

Maciek Buchwald
Krzysztof Dziubak
Bartosz Młynarski
Magda Staroszczyk
Błażej Staryszak
Michał Sufin
Krzysztof Wiśniewski

Występy Klancyka mają swoje stałe miejsce w repertuarze Klubokawiarni Chłodna 25 i Klubu Powiększenie. Oprócz tego grupa organizuje także warsztaty sceniczne.

Wybrane spektakle grupy Klancyk:

„Kto widział małpę trzymającą scenariusz?”
Jest to komediowy improwizowany spektakl, którego fabuła kształtowana jest przez podpowiedzi publiczności. Do głównych atrakcji należą sceny mówione od tyłu, składające się tylko z pytań, śpiewane w najmniej odpowiednich momentach, sceny w których nie wolno się dotykać, chyba że się coś powie, w których należy nic nie mówić, zwłaszcza przy dotknięciu. 

„Klancyk w klapkach czyli każdy z każdym”
Jest to wakacyjny, niezobowiązujący spektakl złożony z otwartych, dwuosobowych scen, zgodnie z zasadą – każdy gra scenę z każdym. 

„Zagrożone gatunki”
Jest to improwizowane przedstawienie złożone z serii fabularnych scen inspirowanych podpowiedziami widzów. Całość skojarzeń odnosi się do tytułowych „zagrożonych gatunków”.

„Komora maszyny losującej jest pusta”
Spektakl ten ukazuje kulisy pracy improwizatora. Aktorzy pojedynkować się będą w licznych dyscyplinach improwizowanego totolotka. „Spektakl jest trójwymiarowy. Wykorzystuje technikę posiadania dwóch oczu.” (ze strony teatru)

„Longplay”
Najnowsze przedstawienie Klancyka, Premiera miała miejsce 21 października 2011 w Klubokawiarni Chłodna 25. Jest to pierwsza w historii teatru tak długa forma improwizowana.

Klancykowe Warsztaty


Teatr Klancyk organizuje cykliczne warsztaty:

Zrób Scenę

Warsztaty Zrób Scenę odbywają się co sobotę o godzinie 13:00 w klubokawiarni Chłodna 25. Warsztaty kosztują 30zł. Zapisać się można, pisząc na adres: impro.klancyk@gmail.com.  
Aktorzy Teatru Klancyk przygotowują dla uczestników warsztatów gry i zabawy improwizowane, które dostrajają mózg do nieznanych dotąd rejestrów, rozwijają wyobraźnię i spontaniczne działania. Improwizowane, sceniczne zabawy mogą stać się także treningiem pewności siebie.

Warsztaty Scen 

Warsztaty Scen odbywają się we wtorki o godzinie 18:00 w klubokawiarni Resort przy ulicy Bielańskiej. Po krótkiej rozgrzewce impro, uczestnicy warsztatów wraz z aktorami Teatru Klancyk grają sceny improwizowane. Warsztaty kosztują 30zł. Zapisać się można, pisząc na adres: impro.klancyk@gmail.com.  
Podsumowaniem Warsztatów Scen są comiesięczne spotkania w Resorcie na Dżem Impro – imprezie, podczas której każdy może (ale nie musi) wyjść na scenę i zauczestniczyć w scenach improwizowanych. Wstęp na Dżem Impro jest darmowy. 

Radio Klancyk


Aktorzy Klancyka prowadzą okazjonalnie autorską audycję w internetowym radiu WNET. Audycje te są w pełni improwizowane. Do udziału w nich zapraszani są także słuchacze. Archiwalnych audycji Radia Klancyk wysłuchać można na stronie teatru: http://www.klancyk.art.pl.