Jazz Jamboree

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej odbył się w 1956 roku w Sopocie. Jego organizacją zajęły się wybitne postaci polskiej kultury, między innymi Leopold Tyrmand, Stefan Kisielewski i Jerzy Kosiński.

jazz

Idea zorganizowania festiwalu jazzowego w Warszawie narodziła się wśród bywalców studenckiego klubu „Stodoła”, latem 1958 roku, kiedy to okazało się, że polskie władze nie zezwolą na kolejną edycję sopockiego festiwalu. Koncerty pierwszego warszawskiego festiwalu jazzowego pod nazwą "Jazz 58" odbyły się we wrześniu 1958 roku w klubie „Stodoła”.

Od tamtej pory, kolejne edycje festiwalu nosiły, funkcjonującą do dziś, ukutą przez Leopolda Tyrmanda, nazwę – Jazz Jamboree.

Festiwal bardzo szybko zyskał międzynarodowe uznanie – w ciągu kilku lat uznano go za jeden z największych i najważniejszych europejskich festiwali jazzowych. Dla Polaków był on jednak czymś więcej – wyłomem w żelaznej kurtynie, oknem na kolorowy zachodni świat muzyczny, tak odmienny od tego, kreowanego przez Partię.

W 1965 roku koncerty Jazz Jamboree przeniosły się do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki.

Na festiwalowych scenach grali niemal wszyscy najwięksi światowego jazzu. Spośród gwiazd Jazz Jamboree wymienić trzeba: Duke’a Ellingtona, Milesa Davisa, Theloniousa Monka, Charli'ego Mingusa, Art Blakey’s Jazz Messengers, Sonny'ego Rollinsa, Stana Getza, Dizzy'ego Gillespiego, Gerry'ego Mulligana, Dave'a Brubecka, Benny'ego Goodmana, Woody'ego Hermana, Sarę Vaughan, Ornette Colemana, Wyntona Marsalisa, The Manhattan Transfer, Bobby'ego McFerrina, Raya Charlesa, Keitha Jarretta, Chicka Coreę, Herbie Hancocka, Lestera Bowie, Kenny'ego Garretta, Michela Petruccianiego, Dianę Krall.

Co roku głównym koncertom festiwalu Jazz Jamboree towarzyszą także inne wydarzenia muzyczne.

Festiwal Jazz Jamboree został wpisany do programu kulturalnego polskiej prezydencji 2011. W związku z tym zdecydowano się ogłosić internetowy konkurs dla młodych wykonawców jazzowych z całej Europy - „Jazz Jamboree 2011– „European Jazz Competition” - z finałem w Warszawie.